Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lucie Šafářová

6. 8. 2007

Lucie Šafářová

Obrazek

 

Tenis začala hrát ve třech letech pod vedením svého otce. Od roku 2005 je jejím trenérem Jaroslav Bulant. Jejím nejoblíbenějším povrchem je antuka.
Do světa profesionálního tenisu vstoupila již jako čtrnáctiletá v roce 2001 prohrou v 1. kole na turnaji okruhu ITF v Plzni. V roce 2004 vyhrála dva turnaje ITF v Bergamu a Bastadu. Průlom v její kariéře znamenal rok 2005, kdy získala p

rvní dva tituly na okruhu WTA v Estorilu a Forest Hills, postoupila do finále v Hertogenboschi, kde podlehla ve třech setech Kláře Koukalové, a sezónu zakončila na 50. místě žebříčku WTA.
V lednu 2006 dosáhla dosud nejvýznamnějšího úspěchu v kariéře, když zvítězila na turnaji v Gold Coast. Po semifinálové účasti na turnaji v Amelia Island postoupila na 26. místo žebříčku, sezónu zakončila na 41. místě.
2007 Na Australian Open prošla přes obhájkyni loňského triumfu a světovou dvojku Francouzku Mauresmovou do čtvrtfinále grandslamového turnaje. V ryze českém čtvrtfinále Australian Open podlehla Vaidišové. Senzační tažení Lucie Šafářové turnajem v Paříži skončilo těsně pod vrcholem. Česká tenistka vyhrála ve finálovém utkání s Petrovovou první set, ale víc už nedokázala. Předtím na turnaji Šafářová vyřadila tři hráčky z první světové desítky. Na French Open stejně jako na Australan Open porazila Mauresmovou. V osmifinále ale podlehla Rusce Chakvetadzeové. Na Wimbledonu si ve druhém kole obnovila zranění nohy, ale utkání proti Daniilidouvé vítězně dokončila. V dalším kole jí čekala favorizovaná Jankovičová. Šafářová překvapivě vyhrála první set v poměru 7:5, další ale prohrála v tie-breaku a poslední set jasně vyhrála srbská hráčka 6:2. Ve Fed-cupu dokázala porazit slovenskou jedničku Hantuchovou a i díky tomuto vítězství se Češky dostaly do baráže o světovou skupinu. Tam narazily při neúčasti jedničky Vaidišové na Španělky. Šafářová se stala českou jedničkou, ale dokázala vyhrát jen jeden zápas a tak si musí Češky zase rok počkat.

Na Australian Open 2008 vypadla i kvůli zdravotním problémům hned v prvním kole, stejně jako v US Open a Wimbledonu. Jedině na French Open se dokázala dostat do druhého kola. Před US OPen vyhrála titul ve Forest Hill. Další rok se jí dařilo o něco lépe. Na AO se dostala do třetího kola, na FO vypadla ve druhém kole s V. Williamsovou. Na Wimbledonu  a UO skončila již v prvním kole. V Quebecku prohrála až ve finále a další turnajový triumf nepřidala.

V roce 2010 na AO skončila v prvním kole na raketě V. Williams. Chuť si spravila na turnaji v Paříži, kde porazila například Peerovou, Schiavoneovou a Penneteovou. Ve finále pak podlehla Dementevové. Na FO se dostala do druhého kola a zbylé dva grand-slamové turnaje dohrála již v prvním kole.

Rok 2011 začala účastí ve čtvrtfinále v Brisbane. Na AO jí porazila ve třetím kole Zvonareva. Ve Fed Cupu proti Slovensku porazila lehce ve dvou setech Hantuchovou a pomohla týmu k postupu do semifinále. Na French Open vypadla ve druhém kole s Goregesovou. Na turnaji v Kodani si zahrála ve finále, ve kterém však podlehla světové jedničce Wozniacke. Na Wimbledonu v prvním kole přehrála krajanku Hradeckou, v tom druhém však podlehla Zakopalové. Na US Open vypadla ve třetím kole s Niculescovou.

Vrcholem sezony bylo bezesporu finále Fed Cupu. Lucka sice oba své zápasy prohrála, ale Petra Kvitová i deblistky Hradecká a Peschkehová nezaváhali a český tým se tak radoval s vítězství nad domácím výběrem Ruska.

Lucie je bývalou přítelkyní nejlepšího českého tenisty Tomáše Berdycha. Brněnskou rodačku obléká značka Nike. Šafářová měří 1,77 metru a váží 64 kg

 

Obrazek

Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky Český tenis

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XYZ 壯陽藥春藥專賣店 大量購買有優惠

(WarrenBow, 26. 5. 2020 23:21)

https://man-r20.com/

XYZ 壯陽藥春藥專賣店 大量購買有優惠

Shopping, Aliexspress

(RobertMar, 26. 5. 2020 16:25)

Xrumer is a black SEO tool, one of a kind program for spamming comments, forums or guest books.
Called to advertise the site or its individual services, Khrumer automatically places texts, links or announcements on third-party resources.

Previously, programs like this were fought with Captcha, but the upgraded version of Khrumer acts carefully, which allows it to put messages in all sections of the site.

You can only buy Khrumer for money; it works with Windows OC. Among its features, the following can be distinguished:

Working with several resources at the same time, you can put several messages at a time.
Khrumer is able to independently register on a site or forum, fill out a profile, leave comments.
The program can work with a variety of CMS.
The published post can be placed in different versions, because of this, search engines do not take such texts for a post and do not punish them with filters or a ban.
Hrumer's tools are becoming more and more every year.

Optimizer opinions about Khrumer were divided. On the one hand, the program helps to promote the site and attract visitors, on the other hand, it is still fraud in relation to search engines.

Official site Xrumer: https://t.co/U0ZhJ2k9rY

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

(AaronSlels, 26. 5. 2020 2:48)

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

https://168cash.com.tw/

Как заработать без вложений?

(Charlestraxy, 25. 5. 2020 8:36)

Как каждый догодался я предлагаю заработать с помощью рынка форекс, установив торгового робота.
Многие задают вопрос безопастно ли моя схема 50/50 как повезет
Подробности тут:https://wsb-robot.ru/

歐客佬精品咖啡

(Calebspibe, 24. 5. 2020 15:49)

歐客佬精品咖啡 https://www.oklaocoffee.tw/

Test, just a test

(XRumerTest, 24. 5. 2020 5:38)

Hello. And Bye.

Все что нужно именно тебе, ты найдешь у нас!

(JamesRat, 23. 5. 2020 13:18)

Jeder Elektriker auf duesseldorfelektriker.de ist ein
einzigartiger Spezialist, der die Arbeit schnell erledigt
und fur Qualitat und Ergebnis verantwortlich ist.
Seit der Grundung des Unternehmens wurden keine arbeiten
abgeschlossen oder schlecht ausgefuhrt.

https://duesseldorfelektriker.de

娛樂城介紹

(Jamesgom, 23. 5. 2020 7:18)

娛樂城介紹


https://forum.tw-sportslottery.com/thread-119-1-1.html

Aliespress, score

(HarrySoirl, 22. 5. 2020 23:47)

Top 25 popular and best-selling items with Aliexpress: https://t.co/1Dz92sea2o
Powerbank ZMI.
Wireless keyboard with touchpad Rii.
Walkie talkies KSUN X-30.
Tool kit for car Workpro.
Fitness Tracker Huawei.
Protective glasses.
Quadcopter MLLSE.
Universal backpack.
Tablet PC Carbayta.
Contactless pyrometer Ketotek.
Lamp for drying gel polish LKE.
Fishing Lures.
Bluetooth speaker Pastop.
Xiaomi DVR.
Aun Pocket Smart Projector.
Household vacuum packer.
Prostormer cordless power tools.
Covers and screen protectors.
Bags and cases.
Pulse laser epilator Lescolton.
VR helmet Bobovr.
Action Camera Yi.
Nicron Pocket LED Flashlight.
Xiaomi mi Box S 4K tv Box.
Car radio Podofo.

What is it - V7BOMDEFEX

(WalterMa, 22. 5. 2020 17:01)

What is it - V7BOMDEFEX
Please tell me-where is it? Or what is it V7BOMDEFEX ?

Антиоксиданты в продуктах питания

(PeterObjex, 22. 5. 2020 9:37)

Инструкция по применению витамина р байкальского ТОРГОВОЕ НАЗВАНИЕ: БИОЛОГИЧЕСКИ АКТИВНАЯ ДОБАВКА К ПИЩЕ «ВИТАМИН Р «БАЙКАЛЬСКИЙ» - drug https://b-a-d.ru/drug/instrukciya-vitp.html -Инструкция витамина Р Байкальского

Пробив владельца авто

(probiv-opisp, 22. 5. 2020 5:09)

https://probivaem.me/detalizatsiya-nomera-bilayn - Детализация номера телефона

red site

(KennethLog, 21. 5. 2020 23:58)

check https://www.affiliate-programs.biz/the-best-cryptocurrency-affiliate-network-biggico/

Breeches - well-defined horseback riding garments

(BreechesabIst, 21. 5. 2020 18:12)

Like any discipline of sport, horse riding also demands particular outfits. It won't suggest that without the right clothing of the rider, the horse is not going to canter, nevertheless the custom, comfort and ease, aesthetics carry out a significant function in all of the disciplines. Especially horseback riding, namely a discipline from distant historical past, has established certain traits throughout the years. Breeches are undoubtedly one of these.

Equestrian breeches, comfort, and custom
Equestrian breeches are extraordinary horseback riding gear. For the reason that they don't include seams on the inner edge of the leg, namely in the spot where the rider’s leg meets the saddle, they offer level of comfort and versatility of movements. This sort of way of sewing guards your skin from chafing, enables the rider to effectively seat the horse and experience for a long period devoid of negative results. Breeches may be tight or puffed around the thighs and legs, like cavalry breeches.

At the moment, the most popular are tight models of breeches, even so, there exists still a large group individuals preferring the cavalry type, for instance saloons or jodhpurs, having straight or a little bit widening legs. The last version has become popular in the 19th century Great Britain because of Jodhpur maharajah taking part in polo in such pants.

What makes breeches exceptional?

Breeches are seen as high waistline and grip - short or long. A grip is an supplemental support with a covering of suede, leather or silicone that goes far to the knees or over the entire leg. The idea assures far better tackiness, gluiness, gumminess in the saddle, however, the style of the breeches will depend on the rider’s personal preferences.

Full grip breeches have this extra strengthening on the inner side of the trousers on the whole length of the place that the rider’s body fits the saddle - from the buttocks to thighs and legs. This type is particularly well-liked by dressage riders, who want to ride at a trot or canter. Due to limited slippage and fine tackiness, gluiness, gumminess, they make it simpler to stay in the saddle.

Knee grip breeches have the strengthening on the inner section of the knees. This type is especially used by jumping riders since it ensures freedom of movements even at the price of a minimal proper grip. It gets results at a trot and canter in half-seat.

Materials for breeches
In order for breeches to be as resilient as possible, they must be made of top quality materials. Fabric is decided for a given season, so it is thoroughly breathable, isolating, quick-dry, and straightforward to clear. The fabric should be somewhat elastic and keep its design even with a number of laundries.

Hi! Only from 18+!

(Sandravielf, 21. 5. 2020 1:01)

I'm not just inviting you! But it will be interesting for sure loveawake.ru

Urgent loans in the USA

(SarahDrome, 20. 5. 2020 6:49)

Urgent loans in the USA. 5 minutes approval in https://maybeloan.com. Fast, easy, safe and secure. Online. - Need $1,000-$5,000 and more fast? - Yes. Bad credit OK. Instant approval. Online 24/7 Customer Service. Get Started now!

Здравствуйте всем!Здравия желаю.

(RobertChait, 20. 5. 2020 3:12)


Приобрести билет на автобус
https://vk.com/wall586417711_404

Здравствуйте.

(DavidGyday, 19. 5. 2020 22:54)


Лучшие холодильное оборудование
https://region35.ru/gde-kupit-holodilnuju-kameru.htm

揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

(WilliamVaw, 19. 5. 2020 19:40)

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

https://mic-shop.com/

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

(AndreReove, 19. 5. 2020 6:13)

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

https://168cash.com.tw/


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33

následující » 

 


Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< květen / 2020 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 140329
Měsíc: 1092
Den: 31